Bractwo Rycerskie Maximus Bydgoszcz

Bractwo Rycerskie Maximus w Bydgoszczy

Działalność

W naszej działalności odtwarzamy różne aspekty życia w dawnych czasach.
Od przedmiotów codziennego użytku, przez umiejętności po rzemiosło i sztukę.
Przez co maksymalnie chcemy zbliżyć się do realiów panującej w średniowieczu.



Wojskowość średniowiecza.
Ważnym elementem burzliwych i niebezpiecznych czasów średniowiecza gdy po lasach grasowały hordy zbójów i dzikich zwierząt, a obok naszego domostwa co rusz przeciągała jakaś armia bieżąc na pola chwały była wojskowość i umiejętności walki.
Bractwo Rycerskie Maximus odtwarza następujące elementy:

Walka białą bronią - odtwarzamy i nauczamy walki m.in. mieczem półtoraręcznym, mieczem jednoręcznym, tasakiem, sztyletem. Nasi trenerzy to doświadczeni szermierze i nauczyciele, którzy zgłębiają tę sztukę od ponad 10 lat. Wiedzę czerpiemy z traktatów historycznych, współczesnych opracowań na temat walki oraz długoletniego doświadczenia.
Włócznia - kolejną bronią jest włócznia. Trenujemy zarówno rzut jak i walkę włócznią.
Strzelanie z łuku - łuk, broń używana zarówno na polu bitwy jak i na polowaniu jest kolejną bronią, którą można nauczyć się władać w naszych szeregach.

Rzemiosło dawne
Czym było by średniowiecze bez rzemieślników. Twórców przedmiotów ale również olśniewających katedr i złotych artefaktów. Odtwarzamy m.in. warsztaty i coraz częściej zapomniane dziś umiejętności:
  • Garncarza
  • Drukarza
  • Tkania materiałów na krośnie
  • Produkcji papieru czerpanego
  • Kowala
  • Kata


Przedmioty, zbroje i stroje
Ważnym elementem odtwórstwa historycznego są przedmioty. Te służące do walki, życia codziennego oraz kulturowego. Kompletujemy oraz samodzielnie wykonujemy dawne stroje, zbroje, przedmioty, które służą nam następnie w odtwarzaniu życia. Staramy się je wiernie odtwarzać. Szukamy źródeł historycznych, rycin, rzeźb, artykułów, które służą nam jako wzory do wykonania własnych strojów, uzbrojenia dzięki czemu możemy wcielić się w dawne postaci.

Kultura i sztuka
Średniowiecze to również bogaty świat kultury i sztuki. Jak to przystało na ludzi średniowiecza uczymy się dawnych tańców. Co by również jak nasi przodkowie w radosnym lub dystyngowanym tańcu zapomnieć o problemach codzienności. Dać się ponieść ruchom, układom i podskokom wywołującym radość i satysfakcję.
Wieki średnie zostawiły po sobie bogactwo arcydzieł. Co bardziej utalentowani z pośród nas odtwarzają elementy sztuki m.in. misterne i piękne iluminacje ksiąg, bogate książęce stroje, obrazy czy tarcze malowane.

Spędzanie czasu.
Istotnym aspektem ale tworzącym się niejako samoczynnie jest spędzanie czasu. Jako fascynaci odległych czasów i grono dobrych znajomych spędzamy czas podobnie jak ludzie w odległych wiekach. Obozując na inscenizacjach bitew, zwiedzając zamki. Również sami organizujemy sobie czas. W okresie letnim często przesiadujemy przy ognisku, śpimy pod gołym niebem, próbujemy dawnych potraw i przepisów. Zimą natomiast chronimy się od mrozu pod dachem wspólnie biesiadując i wspominając odległe dni. Zarówno te sprzed setek lat jak i setek czy dziesiątków dni z naszego życia.

Cała ta działalność składa się na obraz naszego odtwórstwa. Żywego średniowiecza, które tworzymy dzięki naszym członkom. Ludziom, którzy pełni pasji i radości budują społeczność maximusowych rekonstruktorów.